Suma Wszystkich Smaków

20 stycznia 2010

Nashi - gruszka japońska


Suma wszystkich smaków zaprasza na egzotyczną podróż w świat owoców

KIERUNEK
Nashi
Nashi pochodzi z Azji Wschodniej. Wygląda jak jabłko ale jest to gruszka (łac. Pyrus pyrifolia). W Portugalii nazywają je gruszką-nashi czyli pêra-nashi. Czasem spotykamy się z określeniami gruszka-japońska, gruszka-koreańska albo nawet gruszka-jabłko. Bardzo łatwo pomylić go z jabkiem. Jest to owoc jasno-żółty i skórkę ma lekko nakrapianą.W smaku jest w niewielkim stopniu podobny do gruszki europejskiej. Przede wszystim owoc ten jest bardzo soczysty. Kupiłam dość twarde okazy i okazało się, że nawet one są bardzo dobre, pełne soku i gotowe do spożycia. Nashi można jeść na surowo, ale też robi się z niego przetwory. W Azji jest to owoc bardzo popularny. W Lizbonie coraz bardziej dostępny. Cena za kilogram to około 2 euro. Walory smakowe tego owocu i jego sok z pewnością przypadły do gustu Portugalczykom! Poza tym jest to bardzo ożeźwiający owoc. Lekko schłodzony w upalne lato musi smakować jeszcze lepiej niż deszczową zimą! Czy moda na nashi dotarła też do Polski?


Namawiam serdecznie do degustacji owoców orientalnych i zapraszam na kolejne odcinki!

1 komentarze:

skyone pisze...

Czytając ten tekst, chrupię właśnie tą gruszkę :o) Choć to dopiero początki wiosny to mamy dziś bardzo letnią temp. i muszę przyznać, że przy takiej pogodzie jest prawdziwie orzeźwiająca!
Wczoraj sprzedawca dosłownie wcisną mi trzy jej egzemplarze, ponieważ nie miał wydać 1,5 zł. I oczywiście nazwał je jabłkami :o]
W innych okolicznościach nawet bym na nią nie zwróciła uwagi. Chyba, że na miękką siateczkę, w którą jest opatulony każdy owoc.
Generalnie - zawsze dobrze jest spróbować czegoś nowego :oD

 

Kto jest z nami...