Suma Wszystkich Smaków

17 stycznia 2010

JAJKA W KOSZULKACH NA JOGURCIE

 ...czyli śniadaniowy rarytas.


Na niedzielne śniadanko, tak świtkiem koło południa, polecam jajka gotowane na miękko, ale zamiast w skorupkach, włóżmy je w koszulki i rzućmy na poduszkę gęstego, aksamitnego jogurtu. Posypmy świeżym szczypiorkiem, doprawmy całość pieprzem i solą, a jeżeli chcemy komuś umilić poranek  podajmy prosto do łóżka z chrupiącą grzanką.
Jeżeli natomiast chcielibyśmy zrobić na kimś wrażenie, podajmy do zjedzenia  małe dzieło sztuki, a efekt osiągniemy serwując opisane powyżej jajo w pięknych kieliszkach, przybrane dodatkowo cienkimi paseczkami czerwonej lub żółtej papryki.

Jak przygotować jajka w koszulkach:

Metoda została już zaprezentowana w przepisie na portugalską zupę z Alentejo i tam też znajdziemy filmik, który może nam ułatwić zadanie.


Ja jednak w skrócie przypomnę jak się To robi....
W rondelku gotujemy wodę z dodatkiem 1 łyżki octu winnego.
 Jajka wybijamy do małych miseczek, lub na talerzyki (każde jajko do osobnej miseczki/talerzyka).
Kiedy woda się zagotuje, na wrzątek wrzucamy wybite wcześniej jaja, jedno po drugim.
Gotujemy na miękko ok 3-3,5 min. i wyciągamy zaczynając od  jajka, które jako 1 zostało wrzucone do wody.
Zasada gotowania jajek w koszulkach jest taka, że podczas 1 minuty powinny gotować się na bardzo ostrym ogniu, a kolejne 2 na mniejszym.
Ugotowane na miękko jajka wyciągamy najlepiej przy pomocy łyżki durszlakowej lub małego siteczka.
Proponuję przed ugotowaniem jajek przygotować szklani/kieliszki, które do połowy wypełniamy jogurtem naturalnym, posypujemy szczypiorkiem, doprawiamy lekko pieprzem i solą, ewentualnie papryką ostrą lub łagodną
Gotowane jajka dobrze odcedzamy (ważne, aby woda nie rozrzedziła jogurtu) i wykładamy na jogurtowy podkład, doprawiamy solą i pieprzem i przykrywamy jeszcze kleksem jogurtu.
Wierzch posypujemy szczypiorkiem (wiosną i latem można dodać rzodkiewkę, a w Portugalii teraz też się coś znajdzie), prószymy jeszcze lekko solą i pieprzem.
Jeżeli decydujemy się na wykwintne podanie jajek np. jako przystawki, namawiam na lekką  ekstrawagancję! A będzie nią na pewno narzucenie na górną, jogurtową poduszkę osnówek granatu, o którym tyle dobrego pisała Ariadna. W zależności komu podajemy to danie, pamiętajmy że owoc ten symbolizuje nieśmiertelność, zmysłowość i płodność!
Smacznego,
SWS


0 komentarze:

 

Kto jest z nami...