
Tym razem proponuję zmienić warzywo i przeskoczę prosto z dyni na
buraka czerwonego, delikatna odmiana barwy i gabarytu, ale zdrowie i dobra cena pozostaną wspólnym mianownikiem tych roślin (pamiętajmy, że kryzys może nadejść w każdej chwili : !!).
Historia buraka sięga czasów starożytnych. Grecka bogini miłości - Afrodyta zawdzięczała im swą urodę. Już 2000 lat p.n.e. w Babilonie stosowano liście buraka w celach leczniczych. W Polsce jadano buraki na dworze króla Władysława Jagiełły.
W Polsce burak (to warzywko oczywiście) kojarzy się głównie z barszczem i ćwikłą. I to oczywiście wchodzi w skład naszych pysznych, sztandarowych dań.
Ale teraz historia będzie mniej istotna;
Zastanówmy się raczej jakie dobra kryje w sobie ten buraczany korzeń, a jest ich kilka...

Burak dostarcza :białko, cukry, witaminy C i B, kwas foliowy, karoten, mikro- i makroelementy (wapń, magnez, potas, sód, żelazo), betaninę - barwnik buraków czerwonych mający działanie bakteriostatyczne.
Betanina w nim zawarta zwiększa odporność organizmu; substancjie pektynowe ułatwiają trawienie, obniżają poziom cholesterolu, przeciwdziałają miażdżycy i hamują procesy gnilne w jelitach; zawarta w nim witamina B wspomaga proces tworzenia się czerwonych krwinek;
Potrawy z buraka wskazane są przy anemii i nerwicy.
No i ile taki burak potrafi !!!!
Ja natomiast, na sezon jesienno-zimowy i nie tylko, chciałabym serdecznie polecić regularne popijanie
kiszu buraczanego. Najlepiej pić go rano i wieczorem, można przegryzać jabłkiem, podobno lepiej smakuje, a i usuwanie toksyn z organizmu będzie ułatwione (to najnowsza obserwacja znajomych konsumentów:).
Stwierdzono, i to już dość dawno, że częste picie kwasu buraczanego pomaga w leczeniu anemii, zaparć, depresji, nadciśnienia.
Jest jednak jedno małe ALE, burakom powinni powiedzieć NIE cukrzycy !!!
A teraz szybciutko powiem jak przygotować taki kiszony soczek :
Będziemy potrzebować :
- 3 buraki (podobno najsmaczniejsze są buraki o średnicy nie większej niż 8 cm i odmiana dlugich buraków)
- Ok. 2 l letniej, przegotowanej wody
- 1 ząbek czosnku
- 1 kromeczka czerstwego chleba
- naczynie gliniane lub słoik
Jak to zrobić ?
Nic trudnego, obrane, pokrojone na plastry surowe buraki wrzucamy do odpowiednio dużego naczynia, wrzucamy czosnek i kromkę chleba, a na koniec zalewamy letnią wodą;
Odstawiamy w ciepłe miejsce na ok. 3-5 dni (podobnie jak z ogórkami małosolnymi), jeżeli sok już się kisi, wyjmujemy chleb i albo "dokiszamy" w ciepłym miejscu 1 dzień, a jeżeli smak nam odpowiada przecedzamy i zlewamy do naczynia, w którym będziemy przechowywać ukiszony sok (teraz już w lodówce!!).
Staramy się pić regularnie :)
Życzę zdrówka !!!!!!
SWS