Suma Wszystkich Smaków

11 listopada 2008

Święty Marcin i kasztany

W Polsce Święto Niepodległości, a w Portugalii São Martinho czyli święto kasztanów i winaKasztan jadalny jest bardzo popularny w Europie Zachodniej, a podobno najlepsze kasztany są na Placu Pigalle. Pewnie i są wyjątkowe - zważając na wyjątkowy charakter tego miejsca, ale w Portugalii, też są niczego sobie, a pieczenie kasztanów w Świętego Marcina stało się już tradycją. Dawniej - zanim na stoły Europejskie trafił ziemniak (XVII w), kasztan był podstawą wyżywienia i gościł w różnej postaci w kuchni portugalskiej (puré, zupa, kasztany gotowane itp.). Dzinaj najpopularniejsze są kasztany pieczone. Kupić je można na każdym rogu, a piecze się je w specjalnych piecach-wózkach na ulicy:


Kasztany można też kupić w sklepie na wagę i upiec je w domu samemu w piekarniku. To bardzo proste! Potrzebować będziemy do tego jedynie gruboziarnistą sól, aby posypać kasztany, dobry nóż do nacinania by łatwo się je obierało później, blachę i rozgrzany piekarnik. Pod spodem zdjęcie naciętych kasztanów prosto z targu i przepis:


Kasztany (jadalne!) opłukać, by lepiej złączyły się z solą, następnie każdego z osobna naciąć, ale nie przekrajać! Rozłożyć równomiernie w formie, lub innym naczyniu podobnym do blachy, mocno posolić (im więcej soli tym lepiej, najlepiej gruboziarnistej, ale może być też zwykła! sól nada dobrego smaku kasztanom, ale nie obawiajmy się, nie będą za słone!) i włożyć do silnie rozgrzanego piekarnika na 30 minut. PYCHA! można też upiec je w ognisku, tak jak ziemniaki! PALCE LIZAĆ!

  SMACZNEGO!!!3 komentarze:

Ariadna pisze...

Kochana MZ, nie mogłam się powstrzymać patrząc na te kasztanowe szaleństwa w Portugalii i właśnie dlatego, z okazji Świętego Marcina, pierwszy kasztanowy post na sumie-wszystkich-smaków!!!

Ariadna pisze...

A! Sfilcowany Kogut tez upiekł kasztany!
http://sfilcowany-kogut.blogspot.com/2008/11/dia-de-so-martinho-comem-se-as.html

MZ pisze...

Super wyglądają te kasztanki...

Aż zanuce: Kochany, Kochany, lecą z drzewa ...

 

Kto jest z nami...