Suma Wszystkich Smaków

3 listopada 2010

MLEKO WANILIOWE...

...na mroźne poranki i deszczowe wieczory.


Witam serdecznie!

W południowo-wschodniej części Hiszpanii nadal króluje słońce, rzadko się trafia deszcz, a to już wystarczający powód do tego, aby z uśmiechem rozpocząć kolejny dzień. 
Czasami zawieje mocniej, szczególnie z rana, ale daleko nam do jesiennej szarugi i oby taka nigdy nie nadeszła!
W Krakowie też nie było tak źle ostatnimi czasy, a koniec października upłynął pod hasłem złotej, polskiej jesieni.
Kiedy nadejdą długie i chłodne wieczory, zapraszam na kubek rozgrzewającego mleka waniliowego z puszystą pianką (w Hiszpanii taka bebida świetnie smakuje latem na zimno, a w jesienny, wietrzny poranek idealnie grzeje walencjańskich zmarzluchów).


Potrzebne składniki:

- 2 szklanki mleka (najlepiej 3.2%)
- 3 łyżeczki cukru (zawsze można dosłodzić)
- 1/2 laski wanilii (można ją zastąpić cukrem z prawdziwą wanilią) 
- 1 żółtko

Przygotowanie:


Laskę wanilii przecinamy wzdłuż i przy pomocy noża wyjmujemy nasionka (wystarczy z 1/2 laski, resztę chomikujemy). Mleko wlewamy do garnka, wsypujemy nasionka i dorzucamy już opróżnioną laskę wanilii. Stawiamy na gazie, a w między czasie, z żółtka i 3 łyżeczek cukru przygotowujemy kogiel-mogiel (klasyczny deser PRL-u). Kiedy mleko jest już wrzące (oby tylko nie wykipiało), zaparzamy nim żółtko (tzn. przy pomocy chochelki dopełniamy kogiel-mogiel wrzącym mlekiem i delikatnie mieszamy), dzięki czemu jajko się nie zwarzy. Tak przygotowaną mieszankę wlewamy stopniowo do wrzącego mleka i energicznie mieszamy przez około 30 sekund, a potem wyciągamy laskę wanilii. Na sam koniec, podobnie jak w przypadku gorącej czekolady, proponuję użyć blendera/miksera, w celu spienienia mleka! 
I gotowe!

Smacznego,

SWS 

2 komentarze:

OSa pisze...

Uwielbiam mleko i wanilię!

Paula pisze...

na śniadanie takie smaki to dopiero pyszności!

 

Kto jest z nami...